Kralj asan – stoja na glavi
Ko na uri joge vprašam, katero asano bi danes radi izvedli, pogosto dobim odgovor – stojo na glavi.
Zakaj je ta asana tako privlačna, tudi za čiste začetnike? Mislim, da ravno zaradi svoje zahtevnosti in neobičajnosti. Še preden poznamo koristi te asane, nas tako mamljivo pritegne zaradi svojega izgleda.
Če dobro pomislim na svoj začetek joge, je bilo enako. Čimprej na glavo. Seveda sem hotela kar zanihati v pozo. Ena noga na tleh, z drugo pa odskakuješ gor. In enkrat mi je za par sekund celo uspelo zadržati noge zgoraj (najverjetneje banana shape), a me je potem kmalu kot prazno vrečo sesulo na tla. Bilo je potrebno kar nekaj lekcij pravilnega vstopa v položaj, krepitve rok, trebušnih mišic, zavedanja diha, ki ti zelo olajša vso zadevo, predvsem pa potrpežljivosti.
Pri Sirsasani so pomembne vse tri stopnje. Vstop, držanje in izstop iz položaja. Se spomniš, kako je, ko prvič nekaj sekund držiš končni položaj, se počutiš super ponosno, o svojem dosežku takoj opozotiš druge v prostoru (Glej me!), a pri tem izgubiš nadzor nad dihom, popustiš mišice trupa in sledi neizogibno … Tuf …. Najverjetneje trd pristanek.
Padci iz poze znajo biti boleči, predvsem kadar je prisoten še strah, ki zategne celotno telo. Zato naj bo ob padcu telo čimbolj sproščeno. Lažje reči kot storiti? Potem je dobro, da se vsaj zaveš, kakšne imaš možnosti. Če padeš naprej, poskusi kolena stisniti k prsim, če padeš nazaj, usloči hrbet in pristani v mostu. V obeh primerih udarec ob tla prenesejo stopala.
Dokler ne razviješ občutka za ravnotežje, se raje prepusti nadzoru učitelja joge, ki te vodi v varno izvedbo. Na začetku lahko vadiš tudi ob steni, vendar pazi! Stena zna namreč kmalu postati tvoja “zona udobja” in lahko zavira napredek oziroma ga upočasni. Ko vstopiš v položaj in veš, da te bo zadaj nekaj zadržalo, namreč zmanjšaš aktivnost mišic trupa, ki pa igrajo pri tej asani ključno vlogo. Prav tako se ne razvije občutek pravilne postavitve medenice.
Dokler ne razviješ občutka za ravnotežje, se raje prepusti nadzoru učitelja joge, ki te vodi v varno izvedbo.
V spodnjem videu si lahko ogledaš različne načine vstopa v položaj:
V končnem položaju vztrajaj dokler ti je udobno in je dih umirjen. Predvsem pa upoštevaj naslednje kontraindikacije in ne vadi, če:
- imaš visok pritisk,
- bolezni srca,
- težave z ledvicami, očmi, ušesi,
- krvavitve v glavi,
- poškodbo vratu,
- imaš glavobol.
Za konec pa še nekaj koristi Sirsasane:
- povečuje dotok krvi v možgane,
- manjša pritisk na hrbtenico (po dolgotrajnem sedenju),
- izloča strupe iz telesa,
- obnavlja tkiva,
- odpravlja zaskrbljenost, anksioznost,
- povečuje koncentracijo,
- krepi zgornji del telesa,
- aktivira vse mišice v telesu.
Joga nas uči, da ozavestimo telo, misli, občutke, nezavedne vzorce vedenja in da spremenimo pogled na to, kako dojemamo svet okrog sebe. V Sirsasani pa dobesedno spremenimo pogled na svet in če dodamo še vse zgornje koristi – zakaj ne bi šli na glavo vsak dan?
Namaste,