OZAVESTI DIH
Hej, ti … dihaj!
Pogosto slišiš ta stavek in si misliš, »daj mi že mir«? Vendar si pomislil/a, da to preprosto navodilo lahko bistveno vpliva na tvoje počutje? Še posebej v tem času. Zaskrbljenost in negotovost, ki jo je prinesel COVID 19, je v zadnjih tednih prisotna povsod. Doma na kavču, na ulici, v očeh prodajalke v trgovini, …
V trenutku, ko prenehamo dihati zavestno, pa naj bo to pred COVID 19 ali sedaj, naš nivo stresa prične naraščati. Povišan nivo stresa pa v telesu sproži odziv kot v begu ali boju, pri čemer se v telesu sprožijo določene reakcije in prilagoditve, ki so nujno potrebne, da se spopademo z grožnjo, ki nam preti. Našim prednikom je takšen odziv prišel prav, ko so morali npr. pobegniti pred napadom medveda, vendar so dandanes takšne življenjske situacije redke. Danes se vsega lotimo na hitro in posledično tudi prehitro reagiramo s stresno situacijo.
Vendar imamo izredno srečo. Na enak način, kot lahko pridemo v stresno situacijo, lahko pridemo tudi do sprostitvenega učinka. Ključ se skriva v našem UMU. V ozaveščanju vsega, kar nas obdaja, in v ozaveščanju svojih čustev, občutkov in misli. Šele ko se jih zavemo, lahko kontroliramo tudi naš odziv do okolice. Pot do okrevanja se tako začne pri tistem, brez česar ne moremo preživeti. Pri DIHU.
DIHATI in preprosto BITI je naše najbolj naravno stanje obstoja, vendar nam to vse prevečkrat postane samoumevno in pozabimo na zavesten pristop. Hitrost diha in stanje našega uma sta namreč med seboj prepletena. Počasnejši, kot je dih, mirnejši je um in več nadzora imamo nad svojimi mislimi. Zavesten in globok dih nam lahko pomaga pri naših navadah, zdravju in vitalnosti. A to pomeni, da moram narediti samo globok vdih in izdih, da se bom počutil bolje?
A to pomeni, da moram narediti samo globok vdih in izdih, da se bom počutil bolje? Odgovor je DA in hkrati NE.
Odgovor je DA in hkrati NE. Zagotovo boš po globoke vdihu in izdihu občutil/a neke vrste olajšanje. Vendar je treba uporabiti globok dih v smislu diha s trebušno prepono. Večkrat sem že opazila, da ko na uri joge vadečim dam navodilo, da naredijo globok vdih in izdih, naredijo sunkovit in kratek vdih skozi nos in potem pa (precej kratek) izdih do konca. Takšen način dihanja telesu na dolgi rok ne prinese sprostitve, ampak lahko z njim dosežemo celo nasprotni učinek in smo tako še bolj napeti. Takšno plitko dihanje se namreč zgodi zgolj v zgornjem delu prsnega koša, kar pomeni, da telo ne prejme toliko kisika v pljuča, kot bi ga sicer lahko. Za lažje razumevanje si položi eno dlan na trebuh, drugo na prsni koš in opazuj gibanje diha v predelu trebuha, rebrnega dela in predela pri ključnici. Katera dlan se ob vdihu prej dvigne? Če je to dlan na trebuhu, potem dihaš polni (jogijski) dih – s trebušno prepono. Če je to dlan na prsih, potem je tvoj dih plitek in kratek.
V nadaljevanju imaš opisano vajo za ozaveščanje diha. Če pa imaš že dosti branja, pa si vajo lahko pogledaš v spodnjem videu. ?
Link: https://youtu.be/zNtbz9vGMR0
Vaja za razvijanje zavestnega diha
Namesti se v udoben sedeč položaj. Zapri oči. Najprej se osredotoči na svoj dih v telesu in ga ne spreminjaj. Nekaj časa samo opazuj kakšne intenzivnosti je, kakšna je njegova dolžina, kako se giblje po telesu. Ko prepoznaš vzorec svojega diha, prični podaljševati izdih. Če si šteješ trajanje vdiha in izdiha, naj bo izdih vsaj za eno enoto daljši od vdiha. Na tej točki se tvoje telo in um pričneta umirjati. Nato zavestno vključi dihanje s trebušno prepono. Vdihni skozi nosnici in začuti, kako naraste trebuh, nato se dih razširi v rebrni del ter čisto na koncu privzdigne še predel pri ključnicah. Pri izdihu začni spuščati najprej zgornji del prsnega koša, nato rebrni del in nazadnje pusti, da se popek spusti nazaj proti hrbtenici. Če želiš, lahko pred izdihom za nekaj sekund zadržiš dih. Ponavljaj nekaj minut. Že 2 minuti prakse takšnega diha bosta bistveno vplivali na tvojo sproščenost in osredotočenost. Vaja je primerna tudi za tiste, ki do sedaj niste izvajali nobene dihalne tehnike. Najboljše pri tej vaji pa je, da jo lahko izvajaš kjerkoli, kadarkoli in kolikokrat želiš. Super, kajne?
Namaste,